Aşırı kilo kaybından sonra yapılan vücut şekillendirme ameliyatına vücut estetiği denmektedir. Günümüzde artık vücut estetiği daha sık olarak yapılan ameliyatlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Vücut estetiğinde içine giren alt başlıklar olarak sınıfladığımız zaman karın germe işlemleri en ön planda düşünülebilir. Bunun yanında kol altındaki sarkıklar için kol germe işlemleri, bacak iç yüzündeki sarkmalar için bacak germe işlemleri bu germe işlemlerinin bir diğeri özellikle yoğun kilo verilmesi mide küçültme ameliyatlarından sonra, poponun yukarıya doğru gerilmesi veya 360 derece bodylift adını verdiğimiz 360 derece vücudun gerilmesi işlemlerini içerebilmektedir.

Bunun yanı sıra vücudun şekillendirilmesi ve daha kavisli bir yapıya ulaştırılması için liposuction sistemlerinin kombinasyonları diye söyleyebileceğimiz yağın şekillendirilmesi yağ heykeltıraşlığı vücuttaki yağın işlenmesi ve vücudun şekillendirilmesi başlığı altında liposuction işlemlerinden de bahsedeceğim.

Vücut estetiği ameliyatı ile yağ ve deriyi destekleyen deri altındaki dokuların şekli düzeltilmektedir. Sarkmış olan yağ ve deri fazlalıkları alınır. Kilo azaltma ameliyatlarının ya da aşırı kilo vermenin ardından deri ve dokular yeni vücut şekline uyum sağlayamazlar ve vücuda bol gelirler. Sonuç olarak da genişlemiş olan deri desteksiz kalmış ve sarkmaları meydana getirmiş olmaktadır. Üst kollar sarkabilir, göğüsler düzleşebilir, karın bölgesi yanlara ve arkaya doğru genişleyebilir ve vücut genelinde sarkmalar görülebilir. Bu ameliyat sonucunda vücut daha normal ve çok daha sıkı görüntüye kavuşur.

Karın Germe Ameliyatı

Karın germe ameliyatları özellikle doğum yapan bayanlarda, kilo veren bireylerde özellikle günümüzde çok yoğun olarak yapılan mide küçültme veya gastrit baypas veya mide katlama ameliyatlarından sonra yoğun verilen kilolardan sonra bu kişiden kişiye çok değişiyor.
Özellikle benim gözlemlediğim 40 kilodan sonra kişilerin vücudunda deformasyonlar ortaya çıkmaya başlıyor. Yani 130 kilo olan bir hasta 90 kiloya düştüğü zaman vücudunun çeşitli bölgelerindeki yatkınlık varsa bunların en önde gelen yeri erkeklerde karın ve meme kısmı, bayanlarda da karın, meme, kol ve bacak gibi kısımlarda gevşeme ve sarkma deri bolluğunun ortaya çıkması daha sonra vücut estetiği için hastalarımız bize başvurmaktalar.

Özellikle karın bölgesinde yapılan doğumlardan sonra ortaya çıkan çatlakların göbek deliğinin altında olanların yok edilmesi için göbek deliğinin altında elips şeklinde bir bölgenin deri ve deri altındaki yağ dokusunun oradan çıkarılması işlemi karın germe ameliyatıdır.

Bu gözünde hanımların çok büyüttüğü bir ameliyat, çok çekindikleri bir ameliyat hal bu ki aslına baktığımız zaman böyle değil. Yani biz karnın içine bağırsakların olduğu yere girmiyoruz bu ameliyatta. Bu ameliyatta deri ve deri altında çalışıyoruz.

Oradaki deriden bir miktar çıkartıyoruz. Yağlı bölgeyi oradan alıyoruz. Onun altında mevcut olan kasları, karın zarını, oradaki fasya dediğimiz zarların hepsini koruyoruz. Bu şekilde yapmış olduğumuz ameliyatlardan sonra biz karnın içine bağırsakların olduğu, midenin olduğu kısma kesinlikle girmiyoruz.

Vücut Estetiği

Bunun yanında karın germe ameliyatından sonra hastalarımız çok ağrı olduğunu söylemekteler . Hal bu ki tam kararında yapılan bir karın germe işleminden sonra benim en fazla hastalarımızın söylediği şey “2-3 gün bir gerginlik oluştu doktor bey. Ondan sonra buda yavaş yavaş rahatladı.” Yani böyle korkutulacak inanılmaz bir ağrı ortaya çıkmıyor.

Karın germe ameliyatında biz deri ve deri altını ortadan kaldırdıktan sonra o bölgeyi aldıktan sonra altta mevcut olan iki tane karın kasımız var bunların adı rektusabdominist bu karın kasları kaburgalardan başlıyor. Alt kısımdaki kemiklere kadar bir kolon halinde yukardan aşağıya iniyor.

İzzetpaşa Mah,
Abide-i Hürriyet Cd. No:166,
34381 Şişli / İST.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir